Stawy. Jak uśmierzyć dyskomfort?

Czy wiesz, że … ciało człowieka ma około 400 stawów? Umożliwiają one poruszanie się, jak i nadają elastyczności. Pomagają w funkcjonowaniu, ale niestety są także przyczyną wielu dolegliwości.

Wraz z upływem czasu stawy ulegają osłabieniu. Z biegiem upływu lat są one jednym z ważniejszych problemów zdrowotnych naszego organizmu. Bóle stawów zaliczają się do najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych. Stawy mają odpowiedzialną funkcję w organizmie ciała człowieka. Mianowicie są łącznikami, które scalają całe ciało ludzkie. Jako część zwarta składa się z bardzo złożonych mechanizmów wieloelementowych. W ich skład wchodzą chrząstki, więzadła, błony, płyny, czy też tkanki.

Dolegliwości bólowe stawów dzieli się na trzy kategorie, tj. zapalenie stawów, zwyrodnienie stawów i ból stawów spowodowany wypadkiem, bądź jakimś stłuczeniem, czy ich uszkodzeniem.

Zapalenie stawów charakteryzuje się stanem zapalnym lub infekcją, której częstym objawem jest zaczerwienienie wraz z miejscowym opuchnięciem konkretnego stawu. Jednakże zwyrodnienie stawów można odróżnić od innego schorzenia poprzez zużycie chrząstki stawowej objawiające się jego sztywnością, np. po zbudzeniu się osoby mającej tą dolegliwość, a ustaje ona po rozruszaniu konkretnego stawu. Groźnym bólem stawów, jest ból nieznanej przyczyny lub pochodzenia po wypadku, uderzeniu, czy też w wyniku jakiegoś urazu. Tego typu bóle stawów mogą objawiać się na kilka różnych sposobów, na które należy zdecydowanie zwrócić swoją uwagę. Rozpoznanie rozpoczyna się, gdy podejrzewamy przyczynę jego powstania. Niepokojący ból w naszym ciele może martwić, gdy nie znamy jego pochodzenia, ani prawdopodobnej przyczyny. Jednocześnie niepokojącym objawem podczas bólu stawów są zaczerwienienia, uczucie ciepła, utrata lub ograniczenie ruchliwości i elastyczności oraz różnej wielkości obrzęki, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe.

Do bardzo niebezpiecznych zaliczamy chorobę zwyrodnieniową stawów. Najczęściej dotyczy ona osób, po 50 roku życia. Do jej uciążliwych dolegliwości zalicza się bóle stawów, tj. barków, łokci, rąk, nadgarstków, kolan, stóp, czy też bioder. Dlatego, też o stawy, leczenie, a zwłaszcza leczenie bólu należy zadbać dużo wcześniej. Najlepiej jest konsultować swoje dolegliwości i przypuszczenia z lekarzem specjalistą, który wdrąży właściwe leczenie.

Leczenie bólu stawów należy rozpocząć od razu, gdy tego typu dolegliwości się pojawią. Zaraz jak wystąpią, czy też dyskomfort naszego życia będzie się pogarszał, należy wdrążyć odpowiednie działania w kierunku ich łagodzenia lub niwelowania. W łagodnym stadium, czyli w początkowej fazie, gdy przypuszczamy, czy podejrzewamy, że coś się zaczyna niepokojącego dziać, odpoczynek i środki przeciwbólowe powinny pomóc. Stosowanie także zimnych kompresów na miejsce z dolegliwością, gdzie odczuwa się ciepło lub pojawi się obrzęk powinno przynieść ulgę. W sytuacjach, gdzie występują zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowe zaleca się ciepłe kompresy, gdyż ciepło poprawia krążenie krwi, jak i łagodzi w ten sposób ból stawów, albo przynajmniej go minimalizuje. W takich przypadkach zaleca się odciążenie i to znacznie części ciała z dolegliwością, np. w przypadku nóg, unosi się je lekko ku górze, aby obrzęk ustał.

Bardzo pomocne i również zalecane przez lekarzy są ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Wykonuje się je po to, aby ustabilizować stan naszego zdrowia. Przede wszystkim, aby się on nie pogarszał. Są one dobierane indywidualnie do pacjenta, gdyż każda dolegliwość jest inna i dotyczy innej osoby stąd tak ważne jest odpowiednie dobranie leczenia do pacjenta.